
Sastrēgums galvā, kas neļauj domāt (Eduards Krūmiņš)
Tūdaļ būs noslēdzies jau pirmais gada mēnesis – viena divpadsmitā jau aiz muguras. Joprojām spilgti atminos to sajūtu, kad garajās Ziemassvētku brīvdienās bija laiks sakārtot domas, plānus, uzdevumus un mērķus visam 2020. gadam. Tad bija sajūta, ka viss notiks kā iecerēts un plāni skaisti pildīsies.
Ar šodienas acīm raugoties uz saplānoto atkal mēdz piezagties mulsinoša sajūta un galvā skanēt jautājumi “kāpēc viss nenorit kā plānots?” vai “kāpēc vienā dienā neizdodas pagūt visu iecerēto pat tad, kad no rīta tas izskatās izdarāms?”
Prātā ienāca sekojoša alegorija:
Ceļi, ielas un šosejas ir paredzētas, lai pa tiem brīvi pārvietotos transportlīdzekļi. Kad transportlīdzekļu kļūst par daudz, tiek ieviesti satiksmes organizācijas līdzekļi – ceļa zīmes, luksofori – lai kontrolētu satiksmi un būtu zināmi skaidri noteikumi, kā rīkoties.
Līdzīgi šobrīd notiek ar informāciju, kas ceļo mūsu ierīcēs, klātienes saziņā un arī mūsu galvā, kad esam vienatnē. Uztveramās informācijas apjoms arvien palielinās, un mums katru dienu ir jāmostas arvien spējīgākiem apstrādāt svarīgo un laist gar ausīm to, kas uz mums neattiecas. Bet kā to darīt? Kur ir ceļazīmes mūsu galvā – kā koriģēt informācijas plūsmu tā, lai vienmēr sev vajadzīgajā virzienā varētu braukt kā naktī, kad apkārt ir kluss, ielas ir tukšas un visur nokļūstam ātri un fokusēti?
Vairākkārt pieķēru sevi pie domas, ka pirms pulksten 9.00 un pēc pulksten 17.00 ir visproduktīvākais darba laiks. Vai ziniet, kāpēc? Tāpēc, ka tad ir vismazāk ienākošas informācijas un domas vismazāk tiek aizrautas no lietām uz kurām fokusējamies. Sanāk – vislabāk es strādāju tad, kad nesēžu korķī.
Un te jautājums sev un jums – cik daudz esam katrs paveikuši ienākošās informācijas sakārtošanā un organizēšanā? Zināms, ka arī ceļa zīmes strādā tikai tad, ja tās ievēro!
Ķeroties pie savu aptveramās informācijas apstrādes ieradumu caurskatīšanas, attapos pie šī raksta, kas noteikti var noderēt arī citiem: https://thinkgrowth.org/how-to-handle-all-the-information-life-throws-at-you-7e5440d58498
Man ļoti patīk autora apkopojums ar uzdevumiem, kuri jāpaveic, lai mazinātu informācijas sastrēgumus mūsu galvās un atstātu tur vietu gan fokusam, gan mieram.
Man pašam visvairāk aizķērās sekojošie padomi:
- nelietot savu e-pasta iesūtni kā “Dardarbu” (darāmo darbu) sarakstu;
- noņemt ienākošo ziņu paziņojumus (Whatsapp, Messenger, Slack, u.c.) un lasīt ienākošās ziņas konkrētā laikā ar noteiktu regularitāti;
- pēc iespējām visu ienākošo informāciju pārvērst konkrētos paveicamos uzdevumos.
Lietas šķiet vienkāršas un ir pašsaprotamas, taču par ienākošās informācijas kvalitāti kārtību un tīrību ir jārūpējas regulāri. Šī ir reize, kad nepietiek ar “Es jau zinu.”
Kurš padoms visnoderīgākais šķita Tev?