
Trīs soļi, lai 2020. gadā paspētu visu svarīgo (Eduards Krūmiņš)
Ir atkal pienācis gadu mijas laiks, kad nomainām kalendāru pie sienas, sakārtojam darba vietu, pievelkam astes kādiem nepadarītajiem darbiem, esam noskaņoti atpūsties un nedaudz atvilkt elpu no lielā ikdienas skrējiena. Tas ir laiks, kad cilvēki bieži izvēlas pārskatīt aizvadīto dzīves cēlienu un salikt plānus, mērķus, redzējumu nākamajam.
Vai šogad ir pieticis laika visam, ko vēlējies?
Vai ir sasniegti visi šī gada mērķi, izpildītas visas apņemšanās?
Vai vari sev apsolīt nākamgad sasniegt visu, ko varētu, gribētu un vajadzētu izdarīt, piedzīvot un izbaudīt?
Ja varēji uz visiem jautājumiem atbildēt apstiprinoši – no visas sirds Tevi apsveicu! Lielākā daļa, prātā pārcilājot visdažādākā mēroga plānus, vēlmes un ieceres, gan nevarēs sasist plaukstas, lepni pacelt galvu un ar pārliecību paziņot, ka šogad visu izdevās paspēt un sasniegt. Jā, daudz kas ir izdarīts, un noteikti katrs no mums ir labi pastrādājis šajā gadā. Mums katram aiz muguras ir gan sasniegumi, gan panākumi, gan varam atrast daudz labā tajā visā, kas ar mums šogad noticis. Un tajā pašā laikā mums ir arī darbi un plāni, kurus nepaguvām īstenot, kurus pēdējā brīdī atcēlām, kurus samazinājām, un mērķi, kurus nesasniedzām.
Pirmais (optimistiskais) skatījums uz nākamo gadu cerībā, ka pagūsim vairāk un izdarīsim visu, skanētu šādi: “Lieliska ziņa – nākamgad mēs varam vairāk, jo mūsu gadā būs par vienu dienu vairāk!”
Otrais (reālistiskais) skatījums liek pārdomāt, vai ir vērts mēģināt realitāti pievilkt mērķiem un sapņiem visdažādākajās dzīves jomās, cerot, ka paspēsim vairāk nekā iespējams, vai tomēr savus mērķus ir vērts pielāgot realitātei un apzināties, ka gadā ir 365(+1) dienas, diennaktī ir 24 stundas (no kurām 25-35% pavadām miegā), stundā ir 60 minūtes un minūtē ir 60 sekundes?
Mērķus sasniegt un plānus izpildīt vislabāk izdodas tiem, kuri jau pašā sākumā objektīvi novērtē savus resursus un iespējas, kuri apzinās, ka mērķa skaidra nosaukšana vēl negarantē tā reālu izpildi, kamēr tas nav sadalīts konkrētos uzdevumos, nav apzinātas iespējas to realizēt un nav skaidrs tā izstrādes plāns.
Lūk, trīs soļi, lai sapņi un jaunie mērķi kļūtu par realitāti jau nākamajā gadā, tos izvirzot kā savu apņemšanos:
Pirmkārt, atbildi uz šiem jautājumiem:
- Kādām 5-10 aktivitātēm es veltīju visvairāk laika aizvadītajā gadā?
- No kurām aktivitātēm es atteikšos vai samazināšiu to apjomu, lai to vietā ieplānotu laiku jaunās apņemšanās īstenošanai?
- Kā es savu apņemšanos varu sadalīt konkrētos uzdevumos un veicamās darbībās?
Otrkārt, esi pirmais, kurš rezervē laiku savā kalendārā! Kad apņemšanās un mērķi sadalīti konkrētos uzdevumos un darbībās, ir svarīgi saprast, cik laika to realizācija varētu aizņemt. Pats svarīgākais, šo laiku ir jau tagad rezervēt savā kalendārā ar nepieciešamo regularitāti (kaut visa gada garumā), lai būtu drošība, ka citu notikumu virpulī šīm svarīgajām lietām vienmēr laiks ir pietaupīts.
Treškārt, nākamajā gadā mīli sevi un ievēro laiku, kuru rezervēji sev un savu svarīgo mērķu sasniegšanai.
Vēlu izdošanos, saprātīgu plānošanu, sevis mīlestību un gandarījumu par sasniegumiem!