Kā veicināt komandas pašatbildību?
Personiskās atbildības jautājums ir bijis aktuāls vienmēr, taču attālinātais darbs un labbūtības fokuss mums liek paskatīties uz šo aspektu vēl ciešāk. Mazinoties kontroles iespējām proporcionāli palielinās darbinieka pašatbildības puse. Pašvadīts darbs, paša rūpes par sevi, pats saplāno savu laiku un pats pieņem lēmumus, kā sasniegt mērķus.
Kāda ir vadītāja loma šajā visā?
Manuprāt, tā slēpjas spējā atbalstīt pašatbildības kultūras veicināšanu savā komandā un pārliecināties, ka Tavi cilvēki uzņemas atbildību par darbu, ko viņi dara vai nedara.
Zemāk daži pamata soļi, kas var Tev noderēt šai ne vienkāršajā, taču tik neizbēgami svarīgajā ceļā:
- Neapšaubāmi vissvarīgākais solis ir paskatīties pašam uz sevi, ko es kā vadītājs demonstrēju ar savu uzvedību? Kas man kā vadītājam ir pašatbildība un ko ar to saprot mani darbinieki? Varbūt tā ir nākamās sapulces tēma.
- Līdera uzdevums ir vadīt un nodrošināt darbiniekus ar vajadzīgo, lai tie gūtu panākumus.
Lai noskaidrotu Tavai komandai patiesi vajadzīgo – jautā regulāri un ieklausies patiesi. Patiesa un atklāta saruna par to, kas darbiniekam tieši šobrīd ir svarīgs un vajadzīgs būs pamats stabilam rezultātam. Atbildes, kas nākušas no paša darbinieka būs ne tikai precīzākas, bet veicinās motivāciju un iesaisti. - Dažreiz cilvēki neuzņemas personisku atbildību, jo viņi nesaprot, kas tieši no viņiem tiek prasīts, tāpēc nenovērtējams ir skaidrs mērķu definējums. Uzdodot uzdevumu, velti laiku, lai nesteidzīgā sarunā pārliecinātos, kā darbinieki saprot, kas tiek sagaidīts un kāpēc?
Tāpat pārliecinies, vai viņiem ir resursi – prasmes, laiks, atbalsts, lai to sasniegtu. Tavs uzdevums ir darbiniekam palīdzēt saprast kas, cik daudz un kad ir vajadzīgs. - Esi līdzās un atkal jautā. Izveido starpposma atskaites.
Ja rezultāts starpposmā nav gaidītais – uzdod izzinošos jautājumus, nevis sniedz padomu. Tieši jautājumi palīdz veicināt pašatbildību, risinājumu meklēšanu, māca disciplīnu un veicina ticību saviem spēkiem.
Ja cīņa par darbinieku personīgās atbildības uzņemšanos šķiet kā cīņa ar vējdzirnavām, ir laiks atgriezties pie sevis. Pajautā sev un pēc tam darbiniekiem – ko tieši Tu varētu darīt citādi, lai veicinātu viņu panākumus? To darot, Tu skaidri demonstrēsi vadītāja ieinteresētību un pašatbildību. Tieši to, ko sagaidi pretī.
Tomēr ir vērts atcerēties, ka visvērtīgākā vienmēr būs saruna pašam ar sevi. Tā ir investīcija, kas atmaksājas ne tikai sasniegtajos mērķos, bet dziļākā izpratnē par cilvēka iekšējiem procesiem.
Kāpēc tas ir svarīgi?
Jo tieši tik cik mēs spējam saprast paši sevi, mēs spējam saprast otru. Un bez sapratnes nav attīstības. Tāpēc atver savu plānotāju un ieplāno regulāro tikšanos sarunai ar sevi.
Jo tas IR personiskās atbildības jautājums.
Ieva Zeile