“Jā, es piekrītu…” jeb Kā Tev patiktu būt triku meistaram? (Ginta Krivma)
* Materiāls balstīts lingvistiskā determinisma konceptā, kas paredz, ka valoda nosaka veidu, kā prāts veido un piešķir kategorijas apkārtējās pasaules lietām, procesiem un notikumiem. Jau pagājušā gadsimta sākumā viens no valodniecības pamatlicējiem, amerikāņu antropologs un valodnieks Edvards Sapirs formulēja t.s. Sapīra-Whorf hipotēzi, kas nosaka, ka noteiktu valodas formu un elementu lietošana rada atšķirīgus domu un rīcības modeļus (Ting-Toomey un Korzenny, 1988).
** Precizitātes labad nepieciešams arī atzīmēt, ka minētā pieeja attiecināma uz zema konteksta jeb t.s. Rietumu kultūrām, kurās tipiski dominē skaidra verbālā un tradicionāla neverbālā komunikācija. Augsta konteksta jeb Austrumu kultūrās, savukārt, nepieciešams rūpīgi iepazīties ar attiecīgās valsts komunikācijas tradīcijām un kultūras īpatnībām, paturot prātā, ka saziņa notiek netieši un lielā mērā paļaujas uz kontekstu.
Raksta tapšanā izmantota autores ilggadīgā pieredze klientu komunikācijā, kā arī H.Feksesus “Varas spēle” un M.Heppell “Pieczvaigžņu serviss” materiāli.